Sportowe podsumowanie roku 2022

30/12/2022
Końcówka roku to odpowiedni czas na podsumowanie wszystkich aktywności, których inicjatorem był nasz klub.

Niektóre z zadań organizowaliśmy sami, inne doszły do skutku dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Sportu i Turystyki, jeszcze inne przy wsparciu (również finansowym) Urzędu Marszałkowskiego czy Urzędu Gminy w Zagnańsku. Były też takie, których byśmy nie zrealizowali, gdyby nie finansowa pomoc naszych sponsorów i darczyńców prywatnych.

Początek 2022 roku to czas negocjacji dotyczącej warunków finansowania działalności Skały Tumlin, przez największego polskiego ubezpieczyciela majątkowego – PZU i największego polskiego ubezpieczyciela na życie – PZU Życie. Efektem rozmów było podpisanie umowy na finansowe wsparcie naszego klubu przez obie firmy. PZU zyskało tytuł „Sponsora Klubu”, dzięki czemu dzieci z wszystkich sekcji wzięły udział w projekcie „Dobra Drużyna PZU”.

 

Poza kontynuacją występów drużyny seniorów w rozgrywkach Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, dzięki współpracy z PZU, na rok 2022 mogliśmy zaplanować organizację kilku ważnych, i jak się potem okazało trafionych wydarzeń sportowych. Dwa z nich zasługują na wyróżnienie:

1. Świętokrzyski Festiwal Szachowy w Zagnańsku – największa szachowa impreza, jaka kiedykolwiek odbyła się w województwie świętokrzyskim!

7-dniowy maraton szachowy odbył się na przełomie kwietnia i maja w hali GOSiR w Zagnańsku. Organizatorem była Skała Tumlin a współorganizatorami UG w Zagnańsku, GOSiR w Zagnańsku oraz Świętokrzyski Związek Szachowy. W rozgrywkach wzięło udział blisko 150 szachistów z Polski oraz reprezentanci takich krajów jak: Ukraina, Niemcy, Dania, Chorwacja, Słowacja czy Grecja, w tym szachowi mistrzowie międzynarodowi i arcymistrzowie…

Sponsorem Głównym był PZU. Na organizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zwycięzcom nagrody wręczyła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki pani Anna Krupka. W 2023 roku odbędzie się druga edycja festiwalu – miejsce rozgrywek nie jest jeszcze znane…

Przy okazji należy wspomnieć, że w klubie aktywne są 2 grupy młodych szachistów, którzy brali udział w Świętokrzyskim Festiwalu Szachowym oraz innych turniejach, organizowanych zarówno przez nasz klub jak i tych, w których występowali jako goście.

2. Puchar Gór Świętokrzyskich w Biegach na Nartorolkach – gośćmi specjalnymi byli Józef Łuszczek
i Wojciech Fortuna!

Na starcie stanęło prawie 50-ro dzieci, w tym reprezentanci Skały Tumlin oraz 4 innych klubów z województw małopolskiego i śląskiego. W ramach zawodów odbyły się również gry i zabawy dla blisko 200 dzieci ze szkół gminy Zagnańsk i Miedziana Góra. Po zmaganiach sportowych nasi goście honorowi – mistrz świata w narciarstwie biegowym Józef Łuszczek, wraz z żoną oraz mistrz świata i mistrz olimpijski Wojciech Fortuna, również z żoną, udali się na uroczystą kolację do restauracji przy stoku narciarskim w Tumlinie. Na miejscu powitali ich gospodarze obiektu oraz łącznie, prawie setka przedstawicieli: Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, Urzędów Gmin w Zagnańsku i w Miedzianej Górze, Automobilklubu Kieleckiego, Wodociągów Kieleckich, wielu innych organizacji oraz osób prywatnych, byłych zawodników Skały Tumlin oraz sympatyków sportów zimowych.

Puchar Gór Świętokrzyskich w Biegach na Nartorolkach był dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Druga edycja pucharu odbędzie się w czerwcu 2023 w formie podbiegu pod Łysą Górę (Uphill Łysa Góra). Już dziś zapraszamy do śledzenia naszej strony, na której lada dzień ukażą się informacje na ten temat.


 

Poza wymienionymi imprezami możemy się pochwalić pierwszym po 15-letniej przerwie startem zawodników Skały Tumlin w biegach narciarskich. Reprezentanci klubu wzięli udział w Zimowych Igrzyskach Dzieci i Młodzieży w Istebnej, Dziecięcym Biegu Piastów oraz w kilku innych biegowych zawodach. Dzięki PZU oraz największemu producentowi styropianu w regionie – firmie Megastyro z Piekoszowa, nasi zawodnicy kilka razy w okresie zimowym wyjeżdżali również na obozy treningowe do Zakopanego.


 

W grudniu, w hali GOSiR w Zagnańsku nasz klub zorganizował pierwszy halowy turniej piłkarski dla dzieci z rocznika 2010 – „Skała Tumlin PZU CUP”. Wzięło w nim udział łącznie 10 drużyn. Nasi młodzi piłkarze, których prowadzi trener Michał Koza,  okazali się najlepsi w tym gronie, zwyciężając po pasjonującym półfinale a na koniec w finale rzutami karnymi!

Nasi młodzi piłkarze są przyszłością tego i pewnie wielu innych klubów w Polsce do których, jestem pewien, też trafią. A że wspierają ich wszystkich super rodzice i rodzina, prowadzi odpowiedni trener, to znaczy, że są na dobrej drodze do sukcesu…


 

Na koniec słowa uznania i wielkie podziękowania za 2022 rok należą się drużynie piłkarzy Skały Tumlin, występującej w kieleckiej Klasie A. To oni od wielu lat tworzą ten klub. Całkowicie bezinteresownie poświęcają swój prywatny czas aby reprezentować Skałeczkę w rozgrywkach ŚZPN. Pomimo wielu przeciwności, o których w tym miejscu nie wypada wspominać, po prostu są z klubem na dobre i na złe.

Chłopaki – SZACUNEK!!!


 

W 2022 roku odbyło się wiele innych wydarzeń, których byliśmy organizatorami lub współorganizatorami. Głównymi ich aktorami byli nasi dorośli i młodzi piłkarze, szachiści oraz narciarze. Wszystkie aktywności mogły dojść do skutku dzięki dofinansowaniom:

 • z Ministerstwa Sportu i Turystyki
 • z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
 • z Gminy Zagnańsk

Nieoceniona okazała się pomoc sponsorów:

 • PZU
 • PZU Życie
 • Megastyro
 • Wulkitex
 • Centrum Kamienia „Lesiński”
 • Kambud Krzysztof Domagała
 • Lewiatan Tumlin
 • Konzbi

Wspierali nas też:

 • Fitharmonia Klub Fitnes
 • Karczma Warta przy stoku narciarskim w Tumlinie
 • Radny Gminy Zagnańsk Paweł Molik

Przedstawicielom wszystkich instytucji i firm, sponsorom, w tym osobom prywatnym, serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w procesie rozwoju młodych talentów z Tumlina oraz w promocji piłki nożnej, szachów i tumlińskiego narciarstwa biegowego w 2022 roku.

Prosimy, bądźcie z nami również w przyszłym roku 🙂

Wszystkim życzymy zdrowia i szczęścia na 2023 rok!


 

Partnerzy klubu